Вітамін В1: для кого та від чого

31 Жовтня 2024 3:40 Поділитися
Тривалий період часу вчені не могли зрозуміти істинну причину паралічу ніг у курей, яких годували білим шліфованим рисом. Хоча вони й припускали, що проблема може бути в харчуванні. І лише у 1926 р. науковцям Баренду Янсену (Barend Jansen) та Віллему Донату (Willem Donath) вдалося виділили і кристалізували речовину, яка виліковувала хворобу у птахів. Як виявилося, причиною був невідомий на той час вітамін В1, який зміг синтезувати Роберт Вільямс (Robert Williams) лише у 1936 р. (Carpenter K.J. et al., 2012; Wiley K.D. et al., 2023). Оскільки цей вітамін був першим ідентифікованим вітаміном з групи В, його назвали B1 (Mrowicka M. et al., 2023).

Навіщо організму людини потрібен вітамін В1

Вітамін В1 — це один з водорозчинних вітамінів групи В, який відіграє важливу роль як кофермент, необхідний для метаболізму вуглеводів, жирів і білків, зокрема він залучений у рості, розвитку та функціонуванні клітин та нервово-рефлекторній регуляції, впливає на проведення нервового збудження в синапсах1. Крім того, він важливий у процесах клітинного дихання та окиснення жирних кислот, виробництва енергії в мітохондріях і синтеза білка, а також для забезпечення належного функціонування центральної та периферичної нервової системи, де він залучений у синтезі нейромедіаторів. У вільній формі вітамін В1 існує у вигляді тіаміну або моно-, ди- чи трифосфату (Mrowicka M. et al., 2023).

У чому міститься вітамін В1?

Синтезувати тіамін здатні лише рослини, мікроорганізми та деякі гриби. Для людини і тварин цей вітамін є екзогенною речовиною і має надходити в організм з їжею (Mrowicka M. et al., 2023). Харчовими джерелами вітаміну В1 є такі продукти, як цільне зерно, м’ясо (зокрема свинина) та риба (таблиця).

Таблиця. Приклади вмісту вітаміну В1 у деяких продуктах харчування1
Назва продукту Маса вітаміну (мг)
Локшина яєчна, збагачена, варена (1 склянка) 1,2
Свиняча відбивна, смажена (≈90 г) 0,4
Форель, варена (≈90 г) 0,4
Чорна квасоля, варена (½ склянки) 0,4
Макарони цільнозернові, варені (1 склянка) 0,2
Хліб цільнозерновий (1 скибка) 0,1
Насіння соняшнику, підсмажене (≈30 г) 0,1

Варто зазначити, при нагріванні продуктів, у складі яких наявний вітамін В1, може зменшитися його кількість. Наприклад, хліб має на 20–30% менше тіаміну, ніж його сирі інгредієнти, а пастеризація зменшує кількість тіаміну в молоці до 20%. Оскільки тіамін розчиняється у воді, значна кількість вітаміну втрачається при зливанні води, що використовується для приготування їжі. Має значення й додаткова обробка продуктів (наприклад в обробленому білому рисі міститься лише 1/10 від кількості вітаміну В1, що міститься в необробленому коричневому рисі)1.

Найбільш часто використовуваними формами вітаміну В1 у складі дієтичних добавок є мононітрат тіаміну та гідрохлорид тіаміну, які є стабільними та розчинними у воді. Окрім того, може використовуватися розчинне у воді синтетичне похідне тіаміну — бенфотіамін, який в організмі перетворюється на тіамін1.

На ринку України наявний вітамін В1 у формі розчину для ін’єкцій3 (в ампулах), який лікар може призначити при гіпо- та авітамінозі В1  та у складі комплексної терапії невритів, поліневритів, радикуліту, невралгії, периферичного парезу та паралічу, нейропатій, енцефалопатій, неврастеній, хронічних уражень печінки, міокардіодистрофій, виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки, атонії кишечнику, ендартеріїті, дерматозів з нейтрофічними змінами і порушеннями обміну речовин2, а також він входить до складу низки вітамінно-мінеральних комплексів та дієтичних добавок. У дітей віком до 8 років зазвичай застосовують вітамін В1 (в ампулах) у концентрації 2,5%, а у дітей віком старше 8 років та дорослих — 5%2.

Норми споживання

Дієтичні потреби в тіаміні змінюються залежно від віку, статі та фізіологічного стану (сидячого або активного способу життя). Добова потреба дорослої людини знаходиться в межах 1,1–1,5 мг/добу (Mrowicka M. et al., 2023).

В Україні діють затверджені Норми фізіологічних потреб населення3 у вітаміні В1 на добу:

  • у дітей віком:
    • до 3 міс — 0,3 мг;
    • 4–6 міс — 0,4 мг;
    • 7–12 міс — 0,5 мг;
    • 1–6 років — 0,8 мг;
    • 6 років (школярі) — 0,9 мг;
    • 7–10 років — 1 мг;
    • 11–13 років: хлопчики — 1,3 мг, дівчатка — 1,1 мг;
    • 14–17 років: юнаки — 1,5 мг, дівчата — 1,2 мг;
  • у дорослих: чоловіки — 1,6 мг, жінки — 1,3 мг (додатково до норми: вагітні — +0,3 мг, жінки, які годують грудьми, — +0,5 мг);
  • у осіб похилого віку: чоловіки — 1,7 мг, жінки — 1,5 мг.

Про дефіцит тіаміну

У всьому світі дефіцит тіаміну насамперед пов’язаний з неадекватним споживанням їжі, особливо у тих осіб, основним продуктом харчування у яких є шліфований рис (Wiley K.D. et al., 2023). Недостатнє споживання тіаміну протягом 18 днів може призвести до розвитку дефіциту, що може зумовити порушення багатьох важливих біохімічних і метаболічних процесів (метаболізму глюкози, біоенергетичних процесів, мітохондріальної дисфункції, лактоацидозу, недостатньому синтезу ДНК та порушенню синтезу нейромедіаторів) (Mrowicka M. et al., 2023).

У групі ризику тих, хто найімовірніше матиме неадекватний статус вітаміну В1, також особи з алкогольною залежністю (до 80% усіх людей з хронічним алкоголізмом розвивається дефіцит тіаміну, оскільки етанол знижує шлунково-кишкову абсорбцію вітаміну та його запаси в організмі), особи літнього віку (через недостатнє споживання їжі деякі хронічні захворювання та низьке засвоєння та як природний результат старіння), хворі на вірус імунодефіциту людини / синдром набутого імунодефіциту (ВІЛ / СНІД) (ймовірно, через недоїдання в результаті катаболічного стану), пацієнти з цукровим діабетом (можливо, через підвищення кліренсу тіаміну нирками в цій популяції), особи, які перенесли баріатричну хірургію тощо1.

Клінічно дефіцит призводить до різних хвороб, серед яких авітаміноз, кардіоміопатії, синдром Верніке — Корсакова, а також при його наявності підвищується ризик розвитку нейродегенеративних захворювань (хвороб Альцгеймера, Паркінсона та Гантінгтона) (Mrowicka M. et al., 2023).

  • Одним з найбільш поширених проявів нестачі вітаміну В1 в організмі є авітаміноз (бері-бері) — захворювання, яке призводить до розвитку периферичної нейропатії та виснаження. У осіб з цією патологією  порушуються сенсорні, моторні та рефлекторні функції. Початкові симптоми зазвичай включають анорексію, дратівливість і проблеми з короткочасною пам’яттю. А при тривалому дефіциті тіаміну — втрата чутливості в кінцівках, симптоми серцевої недостатності, включно з набряком рук або ніг, біль у грудній клітці, запаморочення, двоїння в очах і втрата пам’яті. У рідкісних випадках авітаміноз викликає застійну серцеву недостатність, яка призводить до набряку нижніх кінцівок, а іноді й смерті1 (Carpenter K.J., 2012; Wiley K.D. et al., 2023).
  • Поширеним прикладом дефіциту вітаміну В1 є також синдром Верніке — Корсакова, який здебільшого діагностують у осіб із хронічним алкоголізмом або наркозалежністю, а також у пацієнтів із серйозними шлунково-кишковими розладами, швидко прогресуючими гематологічними злоякісними новоутвореннями або СНІДом. У багатьох пацієнтів синдром Верніке — Корсакова має 2 фази: 1-ша, гостра, енцефалопатія Верніке, зазвичай характеризується периферичною нейропатією (без лікування до 20% усіх хворих помирають), та 2-га — у тих, хто виживає, — корсаківський психоз, при якому діагностується серйозна втрата короткочасної пам’яті, дезорієнтація та конфабуляція (плутання між реальними та уявними спогадами)1.

Чому вітамін В1 може бути небезпечним для здоров’я?

Попри відсутність повідомлень про серйозні побічні ефекти, надмірне споживання тіаміну теж може спричинити негативні наслідки1. Зокрема, це може бути як тимчасове місцеве подразнення в місці введення, так і розвиток генералізованого свербежу (Wrenn K.D. et al., 1989). Також можливе збільшення вираженості симптомів побічної дії препарату — гіперкоагуляції, порушень пуринового обміну тощо3.

Інна Грабова

1За даними Національного інституту охорони здоров’я (National Institutes of Health — NIH) (ods.od.nih.gov).
2За даними Державного реєстру лікарських засобів (www.drlz.com.ua).
3Наказ від 03.09.2017 р. № 1073 «Про затвердження Норм фізіологічних потреб населення України в основних харчових речовинах і енергії» (zakon.rada.gov.ua).

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті