Дистанційна реалізація ліків: ЄБА підтримує рішення Парламенту

29 Вересня 2020 12:47 Поділитися

Європейська Бізнес Асоціація (далі — ЄБА) повідомляє, що 17 вересня Парламент прийняв у другому читанні та в цілому законопроєкт № 3615-1 щодо здійснення електронної роздрібної торгівлі лікарськими засобами, що вводить у правове поле України розповсюджену світову практику онлайн-продажу та доставки ліків.

Впровадження легальної дистанційної торгівлі ліками на постійній основі, на думку бізнес-спільноти, сприятиме покращенню як фізичної доступності ліків для пацієнтів, у першу чергу маломобільних груп населення, для яких пересування до аптек є складним або взагалі неможливим, або для людей, що проживають у сільській місцевості, так і фінансової доступності завдяки підвищенню рівня конкуренції у сфері роздрібної торгівлі ліками.

Вказаний законопроєкт розроблявся Комітетом Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування із активним залученням представників бізнес-спільноти. Ним запроваджується низка вкрай необхідних вимог до здійснення інтернет-торгівлі ліками. Так, зазначену діяльність матимуть право здійснювати винятково ліцензовані суб’єкти — аптеки, а інформація про офіційні вебсайти, через які такі ліки продаються, буде вноситися до спеціально створеного переліку, завдяки якому кожен громадянин України зможе перевірити, чи дійсно він є легальним, а отже, й безпечним для купівлі ліків. Для зручності користувачів на кожному легальному вебсайті з продажу лікарських засобів буде розміщено спеціальний логотип, що підтверджує законність такого сайту та одночасно є гіперпосиланням на вищевказаний перелік.

Окремо законопроєктом № 3615-1 врегульовано питання контролю за здійсненням доставки ліків, зокрема, її можна буде здійснювати винятково з аптечних закладів. Крім того, визначено вимоги до організаційних та технічних умов, що повинні забезпечувати власні служби доставки аптек або за договором оператори поштового зв’язку. Кабінетом Міністрів України буде запроваджена типова форма договору про здійснення доставки лікарських засобів кінцевому споживачу, щодо якого в законопроєкті визначена ціла низка істотних умов, що також покликані забезпечити контрольованість та безпеку такої діяльності.

Відмітимо, що законопроєкт № 3615-1 відповідає євроінтеграційним прагненням України, оскільки в ньому врахована практика країн — членів ЄС, а також положення Директиви 2001/83/ЄС Європейського парламенту та Ради від 06.11.2001 р. «Про Кодекс спільноти відносно лікарських препаратів, призначених для споживання людьми» та Імплементаційного Регламенту Комісії (ЄС) №699/2014 від 24.06.2014 р. «Щодо проєктування загального логотипу для ідентифікації осіб, що пропонують лікарські засоби для дистанційного продажу населенню, та технічних, електронних та криптографічних вимог для перевірки їх справжності».

Сподіваємося, що прийнятий законопроєкт встановить збалансовані та зрозумілі «правила гри» щодо електронної торгівлі ліками на законодавчому рівні, забезпечуючи при цьому надійний захист споживачів від небезпечних і неякісних ліків.

Разом з тим потребує подальшого окремого врегулювання та деталізації положення щодо можливості використовувати вебсайти так званих електронних медичних інформаційних систем під час замовлення лікарських засобів, адже, за загальним правилом, така діяльність повинна провадитися через вебсайт суб’єкта господарювання, який має право здійснювати електронну роздрібну торгівлю лікарськими засобами. Крім того, на підзаконному рівні є необхідним деталізувати положення щодо порядку здійснення Державною службою України з лікарських засобів та контролю за наркотиками своїх наглядових повноважень за суб’єктами ринку на всіх етапах обігу лікарських засобів, у тому числі під час доставки, договірного оформлення правовідносин таких суб’єктів (зокрема через затвердження Урядом типової форми договору про здійснення доставки лікарських засобів кінцевому споживачу). Такий комплекс правового регулювання має в першу чергу захистити інтереси кінцевих споживачів, адже в такому разі буде встановлена чітка простежуваність усього шляху прямування ліків — від замовлення до отримання споживачем, а споживач буде впевнений, що якість ліків не погіршиться у разі придбання їх через мережу Інтернет, оскільки для всіх способів придбання ліків (з аптек безпосередньо чи через доставку) будуть встановлені однаково суворі вимоги та правила.

У той же час представники бізнесу очікують на подальше активне залучення фахівців фармацевтичної галузі з боку Уряду, МОЗ та Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками з метою розробки підзаконних актів для врегулювання дистанційної торгівлі ліками, що має містити чітку деталізацію положень прийнятого закону, зокрема змін до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів), затвердження типової форми договору про здійснення доставки, порядків ведення реєстру онлайн-аптек та використання логотипу тощо.

За матеріалами eba.com.ua

Цікава інформація для Вас:

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*