Об’єднання організацій роботодавців медичної та мікробіологічної промисловості України (ООРММПУ) звернулося до Міністерства фінансів України з проханням посприяти недопущенню прийняття законопроєкту «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо раціонального використання спирту етилового, що використовується для виробництва лікарських засобів» (реєстр. № 4484). Проєктом пропонується скасувати щорічні квоти на відвантаження суб’єктам господарювання спирту етилового, що використовується для виробництва лікарських засобів, які мають міжнародні непатентовані назви (МНН) етанол та глоду глікозиди, за ставкою акцизного податку в розмірі 0 грн за 1 л 100% спирту етилового.
У своєму листі організація наводить приклади того, що прийняття цього законопроєкту знищить вітчизняне виробництво таких препаратів, оскільки вартість їх виробництва і реалізації стане дорожчою порівняно з іноземними виробниками. Хоча наразі ці лікарські засоби коштують значно менше своїх зарубіжних аналогів.
Пропонуємо увазі читачів повний текст листа.
Об’єднання організацій роботодавців
медичної та мікробіологічної промисловості України
від 17.02.2021 р. № 01/021
Директору департаменту податкової політики
Міністерства фінансів України
п. Ларисі Максименко
Шановна пані Ларисо!
ГО «Об’єднання організацій роботодавців медичної та мікробіологічної промисловості України» (далі — ГО «ООРММПУ») висловлює Вам свою щиру повагу та повідомляє наступне.
На лист Мінфіну від 05.02.2021 р. № 11320-11-10/3629 щодо оцінки впливу зареєстрованого у Верховній Раді України проєкту Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо раціонального використання спирту етилового, що використовується для виробництва лікарських засобів» (реєстр. № 4484 від 10.12.2020 р.) на показники бюджету, надаємо наступну інформацію:
N n\n | Назва показника | 2019 р. | 2020 р. |
1 | Обсяги отримання суб’єктами господарювання — виробниками лікарських засобів спирту за нульовою ставкою акцизного податку для виробництва Глоду глікозидів (тис. дал) | 216,4 | 214,8 |
2 | Обсяг виробництва Глоду глікозидів (тис. дал)
У тому числі використано спирту (тис. дал) |
265,9
178,7 |
272,4
183,05 |
3 | Обсяги реалізації Глоду глікозидів, у тому числі: тис. дал/млн грн | 243,9/161,2 | 249,1/165,4 |
4 | Всього отримано спирту етилового підприємствами лікеро-горілчаної промисловості для виробництва горілки (тис. дал) | 5567,08 | 5618,4 |
*Дані надані щодо 7 найбільших підприємств — виробників Глоду глікозидів
Також звертаємо Вашу увагу на наступне.
Серцево-судинні хвороби є найпоширенішою в усьому світі патологією у структурі загальної захворюваності, в тому числі серед населення України. Так, на сучасному етапі спостерігається зростання поширеності таких серцево-судинних захворювань, як атеросклероз, артеріальна гіпертензія, ішемічна хвороба серця (ІХС), та спричинені ними первинна інвалідизація високого рівня і зростання смертності, особливо серед осіб працездатного віку. Поряд з основною терапією синтетичними лікарськими засобами для профілактики та комплексної терапії ІХС та атеросклерозу в усьому світі широко застосовується фітотерапія, де особливе місце посідають препарати на основі фітосировини — глоду, у хімічний склад якого входять фруктоза, олеанолова, урсолова і кратегова кислота, холін і ацетилхолін, вітаміни С, Е, А, К, кальцій, калій, магній.
Для медичного застосування переважно застосовують монопрепарати глоду у формі настойки, яка широко застосовується при таких показаннях, як функціональні розлади діяльності серцево-судинної системи (нейроциркуляторна дистонія, миготлива аритмія, пароксизмальна тахікардія); для поліпшення кровообігу, регуляції скорочення серцевого м’яза, очищення судин; профілактика для попередження інсульту та інфаркту міокарда. Даний лікарський препарат з багаторічною доведеною ефективністю привабливіший за ціною від синтетичних кардіопрепаратів, тому він набагато доступніший для лікування осіб літнього віку та верств населення з низьким рівнем життя. Враховуючи, що медичні показання потребують довготривалого лікування, яке може перевищувати 2 міс, найпоширеніше виробництво препарату в дозуванні 25 мл, 50 мл та 100 мл як оптимальне для призначення лікування.
Зважаючи на важливість питання, фахівцями ООРММПУ проаналізовано вітчизняний і зарубіжний фармацевтичний ринок простих препаратів, що містять сировину глоду, зокрема, проведений аналіз такого сегменту ринку, як препарати глоду глікозиди у формі настойки глоду.
Даний сегмент ринку характеризується високим рівнем конкуренції і великою кількістю фармацевтичних компаній, які виробляють дану продукцію в багатьох країнах світу, в тому числі в країнах Євросоюзу та близького зарубіжжя (Австралія, Аргентина, Бразилія, Мексика, Італія, Іспанія, Німеччина, Португалія, Словенія, Чехія, Польща, Франція, Швейцарія, Нідерланди, Республіка Молдова, Республіка Білорусь, Республіка Болгарія та багато інших).
При цьому жодною з цих країн не встановлено будь-якої ставки акцизного податку чи збору на спирт етиловий, що використовується при виробництві лікарських засобів. У той же час у цих країнах встановлено жорсткий контроль з боку податкових чи фіскальних органів за цільовим використанням спирту. Такий жорсткий контроль встановлено і в Україні — податкові пости на підприємствах, перевірки тощо.
Більше того, відповідно до умов Угоди про Асоціацію України з ЄС, яка ратифікована Україною 16 вересня 2014 р., а саме в Додатку XXVIII до глави 4 «Оподаткування» розділу 5 «Економічне і галузеве співробітництво» передбачено, що Україна зобов’язується поступово наблизити своє законодавство до законодавства ЄС. Зокрема, щодо Директиви Ради 92/83/ЕЕС «Про гармонізацію структур акцизних зборів на алкоголь та алкогольні напої» від 19.10.1992 р., Угодою передбачено, що положення даної Директиви мають бути впроваджені Україною протягом 5 років з дати набрання чинності цієї Угоди. Тобто Україна взяла на себе зобов’язання імплементувати європейські норми законодавства до 2020 р., у тому числі і щодо скасування будь-якої ставки акцизного податку чи збору на спирт етиловий, що використовується при виробництві лікарських засобів.
За даними наших досліджень, тільки у країнах ближнього зарубіжжя, зокрема Молдови та Білорусі, налічується понад 10 виробників настойки глоду, які на даний час можуть конкурувати з вітчизняними виробниками за ціною. Для прикладу нами проведено аналіз роздрібної ціни препарату Глоду настойка, 50 мл, в Україні, Білорусі та Молдові. Так, середня роздрібна ціна на ринку України — 9,1–11,8 грн; Білорусі — 0,74–0,9 біл. руб. (7,9–11,0 грн); Молдови — 11,2–13 лей (17,9–21,8 грн).
При застосуванні повної ставки акцизного збору на спирт етиловий (126,96 грн за 1 л спирту), що використовується при виробництві лікарського засобу Глоду настойка, його ціна автоматично підвищиться у 2,5–3 рази, що фактично зробить його неконкурентоспроможним на ринку і призведе до знищення вітчизняного виробництва даного серцево-судинного препарату, або змусить українських фармвиробників розмістити контрактне виробництво в інших країнах, створюючи там нові робочі місця та забезпечуючи їх економічне зростання. При цьому в Україні збільшиться кількість безробітних, підприємства втратять грошові надходження і, як наслідок, зменшать платежі до бюджету, що є дуже критичним для економіки нашої країни.
Таким чином, вважаємо, що даний законопроєкт спрямований на знищення українського виробництва такого традиційного препарату, як настойка глоду, з метою підтримки іноземних виробників!
Ми наголошуємо, що прийняття вищезазначеного законопроєкту, яким пропонується оподатковувати за повною ставкою акцизного податку спирт, що використовується для виробництва лікарських засобів, які мають назву Глоду глікозиди, не тільки знищить вітчизняне виробництво широко затребуваних та дешевих серцево-судинних препаратів, а також нанесе удару по заготівельниках і виробниках фітосировини, адже близько 3,5 тис. заготівельників фітосировини (плодів глоду) із Закарпатської, Івано-Франківської, Тернопільської, Волинської, Сумської, Вінницької та інших областей, для яких така сезонна діяльність є основним доходом, будуть його позбавлені. Також це негативно вплине і на роботу спиртової та скляної промисловості.
Така ситуація негативно позначиться на кінцевому результаті роботи значної кількості вітчизняних підприємств, призведе до недоотримання державним та місцевими бюджетами значних коштів від надходжень податків та обов’язкових платежів, масового звільнення працівників, що спричинить соціальну напругу в колективах, і підтримає при цьому економіку інших країн, які заповнять звільнений сегмент українського ринку дешевшими за ціною аналогічними препаратами.
Це негативно вплине і на фінансування соціальної сфери регіонів через недоотримання місцевими бюджетами коштів, які могли бути спрямовані на фінансування медичних закладів, закладів освіти тощо.
Хочемо підкреслити, що, за статистичними даними, всі фармпідприємства України для виробництва різних форм і великої номенклатури лікарських засобів за останні роки споживають у середньому в рік не більше 4–5% від усього реалізованого для внутрішнього ринку країни спирту (близько 10 млн дал), у тому числі і для виробництва лікеро-горілчаних виробів.
Ми вважаємо, що твердження про те, що лікарський засіб Глоду настойка вживається громадянами України не за медичним призначенням, а лише в якості алкогольних напоїв і становить близько 10% від обсягів продажу горілчаних напоїв, безпідставне, має цілком суб’єктивний характер, який ґрунтується на припущеннях, не підтверджених жодними офіційними дослідженнями.
Проте, зважаючи на поодинокі випадки, з метою недопущення нецільового застосування даного препарату вважаємо за доцільне встановити обмеження щодо відпуску даного препарату не більше 1 упаковки (флакону) в одні руки, як це вже застосовується в Республіці Молдова.
Враховуючи вищенаведене, просимо Вас, шановна пані Ларисо, врахувати наші застереження та пропозиції та не допустити знищення вітчизняного виробництва традиційного серцево-судинного препарату Глоду настойка, який широко виробляється та використовується в усьому світі.
президент ГО «ООРММПУ»
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим