Щеплення другою дозою вакцини проти COVID-19: ЦГЗ відповідає на найпоширеніші питання

29 Червня 2021 12:51 Поділитися

Центр громадського здоров’я (ЦГЗ) оприлюднює відповіді на найпоширеніші питання про другу дозу вакцини проти COVID-19.

Як отримати другу дозу вакцини від COVID-19?

Як зазначає ЦГЗ, для вакцинації другою дозою вас запросять телефонним дзвінком за контактом, який ви залишили після першого щеплення. Люди, які вакцинувалися в масових центрах вакцинації, отримають другу дозу в тих самих центрах.

Якщо ж на вакцинацію вас записував роботодавець, він організовує і друге щеплення.

Усі, хто отримав першу дозу вакцини, гарантовано отримають другу. Це стосується всіх вакцин, які використовуються в Україні. Також другу дозу вакцини гарантовано отримають люди, які вакцинувалися залишковими дозами, зокрема громадські діячі.

«Записи про щеплення зберігаються на рівні центральної бази даних електронної системи охорони здоров’я та з дозволу пацієнта доступні відповідним медичним працівникам. Тому, якщо є запис про перше щеплення, вас мають записати на друге через відповідний проміжок часу. Якщо вам відмовили в щепленні, необхідно звернутися до контакт-центру МОЗ», — зауважують у ЦГЗ.

Якщо вас не записали на отримання другої дози вакцини під час першого щеплення/або не запрошують телефонним дзвінком для введення другої дози вакцини, то ближче до дати другого щеплення можна звернутися:

  • якщо вакцинували в пункті щеплення — до того самого пункту щеплення або ж, у разі зміни локації, до найближчого. Також можна звернутися до сімейного лікаря;
  • якщо вакцинували в центрі масової вакцинації — до того самого центру вакцинації або, у випадку зміни локації, до найближчого;
  • якщо вас вакцинували організовано мобільними бригадами — до роботодавця.

У разі зміни місця роботи ви можете: звернутися до колишнього роботодавця та вакцинуватися разом з попереднім колективом, або ж вакцинуватися з іншим колективом, який має отримувати другу дозу (за умови, що перша доза вакцини та ж, що в цього колективу) — «AstraZeneca», «Pfizer»/«BioNTech» (Comirnaty), «Sinovac» (CoronaVac).

Якщо людина не може вакцинуватися з попереднім колективом та знайти інший, їй потрібно звернутися до контакт-центру МОЗ.

У разі, якщо в області змінився регіональний координатор, а роботодавець не має його контакту, йому потрібно звернутися до департаменту охорони здоров’я обласної чи Київської міської державної адміністрації.

Такий же алгоритм дій людей, які пропустили отримання другої дози вакцини разом зі своїм колективом та в колективі не набирається більша кількість для виїзду мобільної бригади.

Що робити та як підтвердити отримання першої дози вакцини, якщо інформації про вакцинацію людини від COVID-19 немає в електронній системі охорони здоров’я: у разі, якщо є паперова довідка про введення першої дози вакцини — звернутися до сімейного лікаря або ж у медичний заклад, де проводилася вакцинація, якщо довідки немає — телефонувати в контакт-центр медичної інформаційної системи, через яку вносилися дані, чи залишати звернення в контакт-центрі МОЗ.

Якщо дані в електронну медичну систему внесли з помилкою, чи видадуть свідоцтво про вакцинацію? У такому разі потрібно звернутися до сімейного лікаря та виправити її, після цього отримати свідоцтво. Медичний працівник, який буде вводити другу дозу вакцини, може виправити помилку, яка була допущена під час внесення інформації під час введення першої дози. Якщо в час, коли потрібно вводити другу дозу вакцини, людина потрапила в лікарню або слідчий ізолятор, вона може бути вакцинована там, за умови, що немає протипоказань та вакцинація проводиться тією ж вакциною, що й перша доза.

Чи можна отримати другу дозу раніше зазначеного для кожної вакцини інтервалу?

Бажано зробити щеплення другою дозою вакцини Comirnaty («Pfizer») через 21–28 днів, вакциною CoronaVac («Sinovac») через 28 днів, «AstraZeneca» (Covishield/«SKBio») через 12 тиж після отримання першої дози. Якщо вакцинуватися другою дозою в зазначену дату не вдалося, то слід зробити це за першої нагоди. На цей момент не визначено кінцевий найпізніший термін введення другої дози вакцини проти COVID-19. У разі виникнення непереборних обставин введення другої дози можна зробити на 7 днів раніше зазначеного інтервалу для вакцин CoronaVac («Sinovac») та AstraZeneca «AstraZeneca» (Covishield/«SKBio»). Для вакцини Comirnaty («Pfizer») відразу зазначено «вікно», у межах якого можна зробити щеплення, — у період між 21-м та 28-им днем після введення першої дози. Друга доза вакцини проти COVID-19, введена раніше або пізніше рекомендованого інтервалу, зараховується без необхідності її повторного введення або вакцинації спочатку.

Якщо жінка завагітніла, чи треба вводити другу дозу?

У повідомленні наголошується, що вагітні можуть важче переносити COVID-19. Водночас вагітні не брали участі в клінічних дослідженнях вакцин від COVID-19. Втім, наявні антиковідні вакцини не містять живого мікроорганізму та в дослідженні на тваринах не було виявлено негативного впливу на перебіг вагітності. Вивчення їх безпеки для вагітних триває. Тому Національна експертна група з питань імунопрофілактики рекомендує, якщо вагітна має високий ризик захворіти на COVID-19, наприклад жінка працює в лікарні, де лікуються пацієнти з коронавірусною хворобою, та/або має супутні захворювання, вона може обговорити можливість вакцинації з лікарем.

Також, якщо на думку лікаря, користь від вакцинації перевищує потенційні ризики від неї, то жінку рекомендовано щепити мРНК-вакциною (в Україні поки використовується тільки одна така вакцина — Comirnaty від «Pfizer»/«BioNTech»).

«Якщо вагітна отримала першу дозу вакцини проти COVID-19 на векторній платформі (в Україні з таких вакцин поки зареєстрована лише «AstraZeneca» (Covishield/«SKBio») до настання або під час вагітності, то лікар має розказати їй про співвідношення ризиків та користі від другого щеплення. На основі цього жінка сама вирішуватиме, чи отримувати другу дозу цієї ж вакцини під час вагітності чи вже після пологів», — наголошують у ЦГЗ.

Інструкцією для застосування вакцини CoronaVac від «Sinovac Biotech», яку теж використовують в Україні, забороняється щеплення нею вагітних. Робити рутинний тест на вагітність перед щепленням не треба.

Чи можна вакцинуватися вакцинами одного розробника, які виготовлені в різних країнах?

Людям, яким зробили перше щеплення проти COVID-19 вакциною «AstraZeneca»/Covishield, виготовленою індійським Інститутом сироватки крові, можна робити друге щеплення вакциною «AstraZeneca», виробленою на інших майданчиках в інших країнах. Такі рекомендації Міністерству охорони здоров’я України надала Національна технічна група експертів з питань імунопрофілактики. Вакцина «AstraZeneca» (AZD1222) індійського виробництва (Covishield) та вакцина, виготовлена південнокорейською компанією «SK Bioscience Co Ltd.» («AstraZeneca»/«SKBio»), є ідентичними за складом та технологіями виготовлення, не розглядаються як різні вакцини та є взаємозамінними.

Чи можна вакцинуватися вакцинами різних типів?

Вакцини різних типів не є взаємозамінними. Тобто людей, які отримали першу дозу векторної вакцини «AstraZeneca»/Covishield, не можна щепити другою дозою вакцини іншого типу, наприклад, мРНК-вакциною «Pfizer»/«BioNTech» або інактивованою вакциною CoronaVac від «Sinovac», оскільки ці препарати діють по-різному й мають різний склад.

За матеріалами phc.org.ua

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті