Існує багато невизначеностей стосовно вираженості та динаміки розгортання чергової хвилі COVID-19. Довгострокові прогнози Інституту даних охорони здоров’я та їх оцінки (Institute for Health Metrics and Evaluation — IHME) — незалежного дослідницького центру Вашингтонського університету (University of Washington), передбачають у більшості європейських країн помірну за наслідками (госпіталізації, смертність) тяжкість епідемічного процесу. Проте стосовно України найгірший сценарій демонструє стрімке зростання кількості летальних випадків (рис. 1). Невелике охоплення вакцинацією, особливо старших вікових груп, — один з найбільш загрозливих чинників (таблиця).
Таблиця | Охоплення (%) вакцинацією різних вікових груп постійного населення України з урахуванням кількості доз (станом на 1 січня 2021 р.) (розрахунки за даними health-security.rnbo.gov.ua) |
Вікова група | Хоча б однією дозою | Двома дозами |
18–19 років | 10 | 5 |
20–39 років | 11 | 6 |
40–49 років | 15 | 9 |
50–59 років | 15 | 9 |
60–69 років | 15 | 9 |
70–79 років | 13 | 8 |
Старше 80 років | 6 | 4 |
«На сьогодні ситуацію в Україні можна охарактеризувати як продовження початкової, неспішної фази підйому: потроху, але невпинно ситуація погіршується, не зважаючи на літній сезон, коли менше контактів (відпустки, школи), і приміщення провітрюються», — пояснює на своїй сторінці у Facebook Леонід Гуляницький, доктор технічних наук (Інститут кібернетики ім. В.М. Глушкова Національної академії наук України).
Мейнстримовий критерій — кількість ушпиталених — набирає висоту: індекс Н7 (відношення кількості ушпиталених у поточному семиденному вікні до такої ж кількості в попередньому) з 1 до 7 серпня демонстрував двозначний приріст, від 12 до 19% (рис. 2).
Ще більш наглядно проблему ілюструє рис. 3, у якому представлено вже згадуваний раніше показник — щоденні різниці між кількістю виписаних із лікарень та ушпиталених. Видно, що екстремальними днями щодо виписування є п’ятниці, тому лінією показано тижневе рухоме середнє, яке елімінує тижневу циклічність і проявляє тренд.
Співвідношення між індексами Н7 та R7 (R7 time-varying instantaneous — репродуктивне число, що показує, наскільки більше/менше осіб може інфікувати один хворий за тиждень) подано на рис. 4. Як бачимо, інфікування йде попереду, досягнувши приросту в середині тижня у 29%! На рис. 5 показано перший тиждень «життя» відомого місячного прогнозу Л. Гуляницького щодо кількості ушпиталень: тренд відпрацьовано. Наявні тенденції можна вважати приводом для легкого оптимізму: можливо, це пов’язано з відносно невеликими часткою населення старшого віку і його мобільністю, а також досить значною часткою людей, раніше інфікованих COVID-19. У той час як у Франції щодня реєструється близько 6000 нових випадків у різних вікових групах (рис. 6), тобто 341 інфекція на 1 млн жителів, у Словаччині, Угорщині, Польщі та Чеській Республіці — максимум від 16, тобто співвідношення 30:1. Госпіталізовано 112 французів на 1 млн порівняно з 8 в Словаччині та Угорщині, 7 в Польщі і 4 в Чехії.
З урахуванням інтенсивності передачі інфекції в минулому і охоплення вакцинацією на даний час, яка частка населення все ще залишається вразливою для COVID-19, і якою була б ситуація за відсутності вакцинації? Ряд зарубіжних експертних груп вже представили свої висновки щодо цього питання.
Так, у сусідній Польщі в кампанії вакцинації використовують твердження: «кожні 1000 щеплень рятують з життя», тобто в наступну хвилю буде на три смерті менше. Як пояснив Францішек Раковський (Franciszek Rakowski) з Міждисциплінарного центру математичного та обчислювального моделювання (Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego — ICM) Варшавського університету, у своїх розрахунках його група виходила з того, що повністю вакцинованими до кінця серпня будуть 55% населення і в поєднанні з 58% тих, що видужали після COVID-19, це дає до 75% осіб з імунітетом. Останнє — не проста сума, а сукупності, що перетинаються. Оскільки, за оцінками, поріг колективного імунітету для спаду епідемії в нинішніх умовах орієнтовно становить 88%, на початку вересня ризику розвитку хвороби буде піддаватися 13% (88–75%), або 5 млн громадян Польщі. Якщо навіть інфекцію виявлять тільки в половини з них, то за показника летальності 0,8% кількість летальних випадків може бути чималою.
Новий аналіз Інституту Роберта Коха (Robert Koch Institutе — RKI) показує високу ефективність вакцинації від коронавірусу: з січня до липня 2021 р. попереджено 38 300 смертей і 706 000 інфекцій (рис. 7). «Ця висока ефективність кампанії вакцинації проти COVID-19 переконливо показує, що вакцинація відкриває шлях до виходу з пандемії», — йдеться в «Епідеміологічному бюлетені» (Epidemiologischen Bulletin 35/2021), у якому опубліковані результати моделювання ситуації минулих місяців (на основі «ідеального», а не фактичного розподілу наявних вакцин). Аналогічний аналіз зроблено службою Громадської охорони здоров’я Англії (Public Health England — PHE) у звіті «COVID-19 vaccine surveillance» за 29-й тиждень (рис. 8).
За словами професора Грема Медлі (Graham Medley) з Лондонської школи гігієни і тропічної медицини (London School of Hygiene & Tropical Medicine), голови дослідницької групи з моделювання пандемії грипу (Scientific Pandemic Influenza Group on Modelling — SPI-M), частота контактів серед населення Англії на даний час становить 50% від допандемічного рівня, що зменшує репродуктивне число R «дельта»-варіанту, узяте для популяції без імунітету — близько 7, приблизно у два рази, до 3,5. «Але насправді ми бачимо R близько 1,4, і різниця виникає через несприйнятливість; таким чином, імунітет знижує значення R приблизно на 60%. Без імунітету у нас була б величезна епідемія». При цьому, за останніми даними, антитіла до SARS-CoV-2 (внаслідок природного або поствакцинального імунітету) у дорослих всіх вікових груп представлені більш ніж в 90% випадків. Однак, оскільки діти також беруть участь у поширенні інфекції, і ефективність усіх вакцин відрізняється від 100%, експерти SPI-M відзначили в кінці липня, що близько 1/3 населення Великобританії все ще може залишатися сприйнятливою до «дельта»-варіанту. Можна також припустити, що оцінка фактичної ефективності вакцин з часом буде змінюватися в бік зниження, а роль таких факторів, як зменшення кількості контактів, уникнення скупчень людей, носіння масок (зниження кумулятивної дози, що інфікує) — навпаки, підвищиться.
www.rki.de; covid-19.icm.edu.pl; www.polskieradio24.pl; www.ons.gov.uk;
assets.publishing.service.gov.uk; www.lefigaro.fr; www.santepubliquefrance.fr
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим